Zanjero

ZANJERO – 2004 – Doru
Hara 2009 USA / 2014 TR (Cidago)
Cherokee Run (Usa) – Checkered Flag (Usa) / A.P. Indy (Usa) (25.02.2004)

Ülkemizde adını My Secret ile duyuran Zanjero, 2004 doğumlu bir safkan olup, 18 koşudan oluşan yarış kariyerinde 6 birincilik sahibi olurken, 18 (6/5/4/4) totosu ile 813,249 € kazanç elde etmiştir. 2006 yılında 3.startında Maiden stakes de kazanırken, sonrasında Allowance Race de kazanmış, ardından Gr.2 Remsen Stakes de, Nobiz Like Shobiz ardında ikincilik elde etmiştir. 2007 yılında Gr.3 West Virginia Derby ve Gr.2 Indiana Derby galibiyetlerini elde ederken, 2008 yılında West Virginia Governors Stakes ve Kentucky Cup Classic Gr.2 galibiyetleri ile yarış yaşamını noktalamıştır.
Lone Star Park Handicap Gr.3 – Texas Mile Gr.3 (kum pist) de elde ettiği ikincilikler yıl içindeki plase başarılarıdır.

Babası Cherokee Run, 28 starttan oluşan kariyerine 13 birincilik sığdırırken, 5 ikincilik, 5 de üçüncülük sahibi olmuştur. 1993 Gr.3 Derby Trial, Gr.2 Dwyer Stakes, Gr.3 Lafayette Stakes, 1994 Gr.1 Breeders Cup Sprint, Gr.2 Frank J.De Francis Memorial Dash Stakes, Gr.3 Gulfstream Park Sprint önemli galibiyetlerinden bazılarıdır.

1999 yılında başladığı aygırlık kariyerinde Jonabell Farm, Kentucky de aşım yapan safkan;
Janzero (A.P. Indy) Söz konusu aygır
War Pass (Mr.Prospector) Breeders Cup Juvenile Gr.1 (2007)
During (Blade) Jerome Handicap Gr.2 (2003)
Chilukki (Damascus) El Encino Handicap Gr.2 (2001)
Kafwain (Moment Of Hope) Norfolk Stakes Gr.2 (2002)
Gibi başarılı isimleri pistlere kazandırmış Gr.1/2 galibi yavrular vermeyi başarmıştır.

Annesi Checkered Flag, start almadan haraya alınmış bir kısraktır. En başarılı yavrusu Zanjero olup, 6 kez kazanan Victory Lap ve 2 birincilik sahibi Acacia diğer kazanma başarısı gösteren yavrularıdır.
İkinci annesi Shawnee Creek 24 starttan oluşan kariyerinde 4 birincilik elde etmiş, harada 5 tayı kazanma başarısı göstermiştir. Storm Creek (Storm Cat), Rose Violet (Alleged), Amadeus Wolf (Mozart) Mary Pekan (Sri Pekan) başarılı olarak sayabileceğimiz yavrularından bazılarıdır.

Zanjero’nun dozaj profil değerleri DP = 8 – 6 – 12 – 0 – 0 (26) şeklinde olup, güç dağılımı DI = 3,33 / CD = 0,85 dir. Hız faktörünün ön plana çıktığı tabloda Classic (Dengeli hız) yoğunluğuna sahiptir. Sayısal değerlerin işaret ettiği mesafe orta uzunluktaki mesafelerdir. Puanlama 1600/1900 aralığını işaret etse de, dengeli hız faktörünün etkisi ve buna bağlı kısrak seçimi ile bu mesafe biraz daha yukarıya taşınabilir.

Kazanma başarısı gösteren yavrularına göz attığımızda Zanjero’nun hara performansı pek de iddialı değildir. Fakat bu durum aygır üzerinde kötü bir izlenim bırakmamalıdır ki, safkanın pedigrisi ülkemiz de bulunan kan atlarına bir hayli uygun ve açıktır.
Koşan taylarından bir kaçını birlikte inceleyelim.

Listede sıralama; tayın adı, katıldığı ve kazandığı yarış adedi, kısrak babası ve bu babanın temsil ettiği kan attı şeklindedir.
My Secret – 16/8 – Lady Carson (Mr.Prospector)
Zambito – 14/4 – Sir Cat (Storm Cat)
Traceys Smile – 5/3 – Distinctive Pro (Mr.Prospector)
Johnny Handsome – 11/3 – Demidoff (Mr.Prospector)
Granny Zee – 6/2 - Talk Is Money – (Deputy Minister) Northern Dancer
Bleu Moon Magic – 5/2 – Silver Ghost (Mr. Prospector)
R S Watson – 10/2 – Meswues Son (Mr.Prospector)
Lord Harlow – 18/2 – Thunder Gulch (Mr.Propector)
Pistolera – 10/2 – Dixieland Band (Northern Dancer)
Subject – 9/1 – Twning (Mr.Prospector)
Zantastical – 5/1 – Stravinsky (Nureyev) Northern Dancer
Giddy Up Amigo – 11/1 – Nasty And Bold (Nasurullah)
Wreath – 16/1 – Boundary – (Danzig) Northern Dancer
Estuary - 2/1 - Magic Cat – (Storm cat)
Cocodrie - 5/1 – (Dixieland Band (Northern Dancer)
Miss Zanjero - 13/1 - Golden Misilse (A.P. Indy)
Erica Erica - 6/1 - Silver Hawk (Roberto)
Kristinite - 2/0 - Hoky Bull (Great Above)
Winning Forecast - 3/0 – Pentelicus (Mr.Prospector)
Vantastic Magic - 2/0 - Mazel Trick (Clever Trick)
Kiasu - 5/0 – Woodman (Mr.Prospector)
Lillysadilly - 4/0 - Irgun (Halo)
Zanjera - 3/0 – Cryptoclearance (Mr.Prospector)
Cupcake Justice - 8/0 – Sekari (Danzig) Norhern Dancer
Cherokee Raid - 9/0 - Indian Ridge (Ahonoora)

Eşlemelere göz attığımızda benzer kan hatlarına sıkça rastlanmaktadır. En çok dikkati çeken Mr.Prospector dur, dışında Storm Cat dikkat çekerken, pedigrisinde Northern Dancer kanı taşımayışı nedeni ile ülkemizde bir çok temsilcisi bulunan bu kan hattından gelen aygırların kızları öncelikli tercih olmalıdır.
Ülkemiz aygırları üzerinden birkaç isim vermek gerekir ise; Akındayım, Alw.A Classic, Sea Hero, Kaneko, Mountain Cat, Perfect Storm, Bekmezbey, Banknote, Cuvee, Dehere, Eagle Eyed, Okawango, Kurtaran, Royal Abjar, West By West, Sri Pekan, Sun Music gibi isimlerin kızları öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Daha sonra Bosporus, Dervişağa, Desert Sound, Barnato, Marlin, River Special, Red Bishop, Trapper, Unnacounted For, Strike The Gold kızları ile de başarı göstermesi olasıdır.

Sadun Oktav Stud

Ülkemizde özel hara aygırcılığına yepyeni bir anlayış getiren Sadunoktav Stud, 2016 yılı aşım sezonunda birbirinden değerli aygırlarla siz değerli yetiştiricilerin huzuruna çıkmaktadır.

HABER BÜLTENİ